۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
اداره کل روابط عمومی
صفحه اصلی
1396/05/24 استاندار اصفهان اعلام کرد: با نبود سند آمایش سرزمین در گذشته ، بسیاری از نعمت ها در استان تبدیل به نقمت شده است
استاندار اصفهان اعلام کرد: با نبود سند آمایش سرزمین در گذشته ، بسیاری از نعمت ها در استان تبدیل به نقمت شده است
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، با اشاره به عملکرد مدیریت ارشد استان در 4 سال گذشته، تصریح کرد: از مدیران ارشد استان ها انتظار می رود که علاوه بر حل مشکلات روزمره و کوتاه مدت، برای حل مشکلات و معضلات اساسی استان نیز برنامه های بلند مدت ارائه دهند.
رسول زرگرپور با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهم در استان به این نتیجه رسیدیم که یکی از اصلی ترین مشکلات و معضلات استان از بعد مسائل زیست محیطی، آب و ... نبود یک برنامه ی آمایش سرزمین است، افزود: هیچ استانی مثل اصفهان از فقدان این برنامه آسیب ندیده است چرا که امروز بسیاری از ظرفیت ها و پتانسیل های استان که می توانست برای اصفهان نعمت باشد به نقمت تبدیل شده است.
استاندار اصفهان با بیان اینکه تدوین طرح آمایش سرزمین چند سالی بود که در دستور کار برنامه ریزان استان قرار داشت، افزود: این برنامه نیز همچون دیگر پروژه های تخت جمشیدی به انجام نرسیده بود که با توجه به نیاز اساسی استان به تدوین این برنامه، در سال 93 برنامه ی آمایش سرزمین استان در 20 محور مورد تصویب قرار گرفت و در حال حاضر برش استانی این برنامه در حال آماده شدن و ابلاغ به شهرستان ها است.
زرگرپور آمایش سرزمین را برقراری یک ارتباط منطقی بین زمین، انسان و سرمایه، تعریف کرد و افزود: این سند ارتباط منطقی، معقول و هدفمندی را بین این سه عامل برقرار می کند و اگر به صورت علمی تدوین گردد آینده ی روشنی خواهد داشت.
رسول زرگرپور خاطر نشان کرد: در این برنامه به این نتیجه رسیدیم که استان ، دیگر نیازی به دودکش های جدید نخواهد داشت و محور توسعه نباید صنعت قرار گیرد و از طرف دیگر نیز قرار نیست که پمپ های آب جدیدی را به حرکت در آوریم و باید توسعه ی کشاورزی نیز از محور بودن خارج شود.
وی با بیان اینکه با یک رویکرد علمی و آمایشی محورهای جدیدی برای توسعه ی استان تعیین گردید و مبنای کار قرار گرفت، تصریح کرد: سه محور اساسی علم و فناوری، گردشگری، صنایع دستی و میراث فرهنگی و ارتقای هنر به عنوان محورهای توسعه ی استان در نظر گرفته شد.
استاندار اصفهان افزود: استانی که صنعتی ترین استان کشور است و بیش از 10 درصد صنایع بزرگ کشور در این استان واقع شده دارای تکنولوژی بالایی است و از طرفی دومین استان دانشگاهی کشور با 150 واحد دانشگاهی و 6 دانشگاه دررنکینگ بین المللی ، مرحله ی صنعتی شدن را پشت سر گذاشته و وارد مرحله ی فراصنعتی شده است و می تواند یکی از اولویت های 20 ساله ی خود را با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل ها و همچنین محدودیت های منابع،ارتقای علم و فناوری در نظر بگیرد.
رسول زرگرپور به اولویت دوم توسعه ی استان اشاره کرد و افزود: اصفهان با دارا بودن 20 هزار جاذبه ی طبیعی و میراثی که 1760 اثر آن به ثبت ملی و 6 اثر به ثبت جهانی رسیده است ظرفیت های بالایی را در زمینه ی گردشگری دارد و بر همین اساس توسعه ی گردشگری و صنایع دستی به عنوان دومین محور توسعه ی استان در 20 سال آینده در نظر گرفته شده است.
زرگرپور ارتقای هنر را با توجه به جایگاه ویژه ی اصفهان در این زمینه از دیگر محورهای توسعه ی استان برشمرد و افزود: قسمت اعظم مکتب های موسیقی و ادبیات متعلق به اصفهان است و اگر هنر در اصفهان جایگاهی نداشته باشد در کدام نقطه از کشور می تواند جایگاهی داشته باشد؟
*ایجاد منطقه ی ویژه ی علم و فناوری جهش بزرگی در ارتباط با توسعه و پیشرفت استان خواهد بود
استاندار اصفهان با بیان اینکه پس از تدوین این سه محور ، اجرایی و عملیاتی شدن این محورها در دستور کار قرار گرفت، اظهارداشت: از سال 82 عده ای خلاق، خوش فکر و آینده نگر ایجاد منطقه ی ویژه ی علم و فناوری را با عنوان کریدور علم و فناوری در دستور کار خود قرار دادند.
وی افزود: در این مدت تنها مستندات و مطالعات این طرح صورت گرفته بود ولی اقداماتی در راستای اجرایی شدن این طرح انجام نشده بود که با توجه به اولویت استان و ظرفیت هایی که وجود داشت پیگیری های لازم برای ایجاد منطقه ی ویژه ی علم و فناوری در استان صورت گرفت.
زرگرپور ادامه داد: مصوبه ی ایجاد این منطقه از دولت اخذ شد و اساسنامه ی ویژه ی کریدور علم و فناوری اصفهان با تلاش های زیادی در شورای عالی عتف به تصویب رسید و طی یکماه گذشته هیأت موسس، هیأت امنا و هیأت مدیره و مدیر عامل این سازمان انتخاب شد.
رسول زرگرپور خاطر نشان کرد: می توان گفت که پس از 15 سال بستر لازم برای تحقق و عملیاتی کردن یکی از محورهای توسعه استان که سازمان استقرار منطقه ی ویژه ی علم و فناوری است فراهم گردید.
مدیر ارشد استان به تشریح وضعیت این سازمان پرداخت و افزود: شهرک علمی و تحقیقاتیدر مساحت 500 هکتار زمین در محوطه دانشگاه صنعتی اصفهانبا 550 شرکت دانش بنیان و 6 هزار و 500 فعال دکترا و فوق لیسانس علم را به ثروت تبدیل می کند و تمامی ضوابط و تسهیلات و مقررات حاکم در شهرک ، به منطقه ویژه علم و فناوری اصفهان نیز به مساحت 4 هزار هکتار تسری خواهد یافت.
استاندار اصفهان افزود: با توجه به اینکه ارتقای شرکت های دانش بنیان از محورهای اساسی اقتصاد مقاومتی بشمارمی رود و همجنین بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی نیز از سیاست های دولت می باشد ایجاد منطقه ی ویژه ی علم و فناوری با تحقق این اهداف، جهش بزرگی برای استان اصفهان که دیگر ظرفیتی برای صنعتی شدن ندارد خواهد بود.
زرگرپور اضافه کرد: اگر قرار است که در 20 سال آینده جهشی در ارتباط با توسعه و پیشرفت استان اتفاق بیفتد یکی از اصلی ترین بسترهای آن ایجاد این منطقه خواهد بود که مصوبات آن گرفته شده و بعنوان پایلوت جایگاه خود را پیدا کرده است.
*آمار بازدید گردشگران خارجی از ابنیه تاریخی از 41 هزارنفر در بهار 92 به 240 هزار نفر در بهار 96 رسیده است
رسول زرگرپور به اقدامات صورت گرفته در خصوص گردشگری پرداخت و افزود: پس از برجام به صورت طبیعی گردشگری در اصفهان شکل جدیدی به خود گرفت و براساس آمار بازدید از ابنیه تاریخی در سال 92، در سه ماهه ی اول بهار تعداد 41 هزار بازدید کننده ی خارجی به ثبت رسیده که در سه ماهه ی ابتدای 96 این تعداد به 240 هزار بازدید کننده افزایش یافته است.
مدیر ارشد استان خاطر نشان کرد: پیش بینی شده است که تاپایان برنامه ی ششم تعداد گردشگران خارجی به یک میلیون نفر و تعداد گردشگران داخلی به 10 میلیون نفر افزایش یابد.
استاندار اصفهان با بیان اینکه نرخ رشد بازدید از شهرستان ها از اصفهان پیشی گرفته است، افزود: ظرفیت های گردشگری شهرستان ها مورد توجه قرار گرفته است.
* برنامه ریزی و مکان یابی های پروژه ی فاخر شهر هنر انجام شده است
رسول زرگرپور ایجاد پروژه ی فاخر شهر هنر را برای عملیاتی کردن محور سوم توسعه ی استان برشمرد و افزود: برنامه ریزی و مکانیابی این پروژه صورت گرفته است و می تواند گردشگران زیادی را به خود جلب کند و مدیران عالی باید تمام هم و غم خود را برای پیگیری این موضوع بکار گیرند.
* 20هزار میلیارد ریال اعتبارات استان در سال 96
وی در ادامه به میزان اعتبارات استان در سال 96 اشاره کرد و افزود: میزان اعتبارات استانی 7 هزار میلیارد ریال است که اجرای 4540 پروژه در قالب این اعتبارات پیش بینی شده است.
استاندار اصفهان به اعتبارات ملی- استانی اشاره کرد و افزود: این اعتبارات 1710 میلیارد ریال است که برای بهره برداری و تکمیل 27 پروژه پیش بینی شده است.
زرگرپور میزان اعتبارات ملی استان را 8150 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود :74 پروژه ی باید با اعتبارات ملی به بهره برداری برسد.
استاندار اصفهان با بیان اینکه 1240 میلیارد ریال به عنوان سایر اعتبارات استان می باشد، افزود: در مجموع میزان اعتبارات دولتی 20 هزار میلیارد ریال برای تکمیل و بهره برداری از 5 هزار پروژه در استان می باشد.
رسول زرگرپور فعالیت های تولیدی در روستاها را قابل توجه خواند و افزود: علیرغم اینکه استان کمترین جمعیت روستایی را در کشور دارد ولی 138 طرح تولیدی ویژه ی روستاها به نهادهای ملی اعلام شده است که 33 طرح تصویب شده و 430 میلیارد ریال تسهیلات با نرخ بین 5 تا 8 درصد برای ایجاد اشتغال در روستاها در نظر گرفته شده است.
*برآورد برداشت 306 هزار تن گندم و 157 هزار تن جو در استان
استاندار اصفهان با بیان اینکه علیرغم خشکسالی های چند سال گذشته ومحدودیت های آبی در سرشاخه ها، کشت محصولات کشاورزی در استان قابل قبول بوده است، افزود: امسال برآورد می شود که 306 هزار تن گندم و 157 هزار تن جو و در مجموع 463 هزار تن محصول برداشت شود.
وی افزود: تاکنون 170 هزار تن گندم و 43 هزار تن جو خریداری شده است که تا پایان شهریور ماه خرید محصول از کشاورزان ادامه خواهد داشت.
*بهره برداری از فاز سوم خط یک مترو منوط به تائید تمامی چک‌لیست‌های ایمنی خط یک مترو توسط مشاور این پروژه است
استاندار اصفهان در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص بهره برداری از فاز سوم خط یک مترو اصفهان، اظهارداشت: خط یک قطار شهری تا پایان سال به صورت صد در صدی به بهره‌برداری می رسد و جنوبی‌ترین نقطه شهر اصفهان را به شمالی‌ترین نقطه این شهرمتصل خواهد کرد که این خط 22 کیلومتر طول دارد.
رسول زرگرپور افزود: تجهیزات و امکانات 2 ایستگاه از 5 ایستگاه فاز سوم خط یک قطار شهری اصفهان از ایستگاه میدان امام حسین(ع) تا ایستگاه آزادی هنوز آماده نشده و ریل شرقی این خط نیز هنوز آماده نشده که تا اواخر مرداد ماه آماده خواهد شد.
وی خاطر نشان کرد: به عنوان استاندار اصفهان به شرطی موافق افتتاح رسمی مترو هستم که تمامی چک‌لیست‌های ایمنی خط یک مترو توسط مشاور این پروژه مورد تائید قرار گرفته و ریل شرقی و 3 ایستگاه مترو نیز آماده شود، در غیر این صورت نخستین کسی که از افتتاح رسمی آن جلوگیری می‌کند، استاندار اصفهان است.
*شهردار اصفهان باید در تراز ملی و بین المللی باشد
استاندار اصفهان در ادامه به انتخاب شهردار اصفهان اشاره کرد و اظهارداشت: قانون شیوه انتخاب شهردارها در کشور مشخص است و بدون شک اصلی‌ترین وظیفه شوراهای شهر انتخاب شهردار بوده و فردی که به عنوان شهردار انتخاب می شود باید یکسری شرایط عمومی و یکسری شرایط اختصاصی داشته باشد، اما شهر اصفهان خصوصیاتی دارد که انتخاب شهردار را خیلی مشکل می کند.
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه اصفهان یک شهر بین المللی و یک کلان شهری است که در سطح ملی همواره مورد توجه بوده است، افزود: در طول 4 دهه ی گذشته بسیاری از ابتکارات شهری ازاصفهان آغاز شده است و بنابراین شهردار اصفهان باید در تراز ملی و بین المللی باشد و این خصوصیت انتخاب شهردار اصفهان را مشکل می کند.
زرگرپور با بیان اینکه نمی توان صرفا با جناح بندی های سیاسی شهردار را انتخاب نمود،گفت: برای انتخاب شهردار اصفهان قبل از اعمال معیارهایی همچون جناح‌بندی‌های سیاسی باید صلاحیت‌های تخصصی آن شخص در تراز ملی و بین‌المللی باشد.
وی یادآور شد: استاندار هیچگونه دخالتی در انتخاب شهردار ندارد، امازمانی کهشهردارانتخابشدصلاحیتقانونی اورابررسیمی کنیم و اگر مورد تایید بود به وزارت کشور می فرستیم.
* مردم از مجادلات سیاسی خسته شده اند و از تندروی‌ها و افراط‌گری‌ها بیزارند
استاندار اصفهان در پاسخ به سوالی در خصوص استاندار آتی اصفهان، اظهارداشت: بعد از مراسم تحلیف رئیس جمهور انتخاب کابینه انجام می شود و در ادامه وزیر کشور نیز در خصوص انتخاب یا ابقای 31 استاندار تصمیم گیری می کند.
وی با بیان اینکه در طول 4 سال گذشته اثبات شد که مردم اصفهان امنیت و آرامش را در همه ی شئون زندگی خود مطالبه می کنند، اظهارداشت: مردم خواهان این هستند که عقب افتادگی استان در چند دهه ی گذشته جبران شود و اصفهان به تراز اولی خود بازگردد.
رسول زرگرپور با بیان اینکه مردم از مجادلات سیاسی خسته شده اندو از تندروی‌ها و افراط‌گری‌ها بیزار هستند، افزود: مردم اصفهان می خواهند که یک مدیر اعتدالی و همگام با سیاست های دولت داشته باشند و فرقی نمی کند که چه کسی استاندار اصفهان باشد بلکه مهم این است که مشخصه ها و مطالبات مردم را پیگیری نماید و مطالبات مردم را پاسخگو باشد و باید از تجربیات این چندسال گذشته استفاده نماید.
* در هیچ موردی خواهان برکناری هیچ مدیری در استان اصفهان نبوده‌ام
استاندار اصفهان با اشاره به تغییرات در واحد خبر صدا و سیمای مرکز اصفهان تأکید کرد: اینجانب طی 4 سال گذشته در هیچ موردی خواهان برکناری هیچ مدیری در استان اصفهان نبوده‌ام اما خواستار اصلاح روش‌ها، رویکردها و سیاست‌ها بوده‌ام.
زرگرپور اضافه کرد: بخش خبر صدا و سیمای مرکز اصفهان باید خود را با سیاست‌های مدیریت جدید صدا و سیمای کشور هماهنگ می‌کرد و این سیاست‌ها باید اصلاح می‌شد تا با سیاست های جدید سازمان همخوانی داشته باشد.
استاندار اصفهان تصریح کرد: پس از مدتی مدیران صدا و سیما به این نتیجه رسیدند که باید تغییر و تحولاتی در صدا و سیمای مرکز اصفهان ایجاد شود که بنده خبر تغییر و تحولات در این سازمان را از یکی از مسؤولان صدا و سیمای مرکز مطلع شدم ولی پیش از آن اطلاعی از این موضوع نداشتم؛ بنده هیچ شناختی از افراد جدید انتصاب شده در صدا و سیمای مرکز اصفهان ندارم.
تعداد بازدید: 19
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal