۱۳۹۷ چهارشنبه ۲۷ تير
جستجو ورود اعضاء نقشه سایت
اداره کل روابط عمومی
صفحه اصلی
1395/04/19 استاندار اصفهان مطرح کرد:  نباید اجازه داد کشفیات قاچاق کالا و ارز وارد چرخه ی مصرف و توزیع گردد
استاندار اصفهان مطرح کرد: نباید اجازه داد کشفیات قاچاق کالا و ارز وارد چرخه ی مصرف و توزیع گردد
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری اصفهان، دکتر رسول زرگرپور در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان که به مناسبت 12 تیرماه سالروز صدور فرمان مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز برگزار شد، اظهارداشت: مقام معظم رهبری از قاچاق کالا و ارز بعنوان یک بلا و خطر جدی و بزرگ برای اقتصاد و اشتغال کشور یادکرده اند که از نظر شرعی، عملی حرام و ممنوع است.
استاندار اصفهان افزود: براین اساس مبارزه با قاچاق کالا و ارز از یک جایگاه مهم و اساسی برای کشور برخوردار است و به همین دلیل نیز کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز در کشور و متناسب با آن در استان ها تشکیل شده است.
زرگرپور به تشریح نگاه آسیب شناسانه به قاچاق کالا و ارز پرداخت و گفت: اقتصاد ایران اقتصادی مصرفی و واردات محور است و علی رغم همه ی تلاش ها در سال های بعد از انقلاب هنوز نتوانسته است قالب اقتصاد را به اقتصاد تولیدی و صادراتی تبدیل کند که در برنامه های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی این موضوع تا حدود زیادی جبران شده است.
رسول زرگرپور با بیان اینکه متاسفانه نظام بهروری فعالیت در کشور وجود ندارد، گفت: در تولید بخشی از کالاها نظام غیر رقابتی حاکم است.
وی افزود: شفافیتی در گردش مالی و کالایی در کشور وجود ندارد و نبود این شفافیت باعث می شود که قاچاق کالا جایگاهی را در کشور داشته باشد.
رئیس کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان با بیان اینکه همچنان یارانه هایی به برخی از کالاها اختصاص می یابد، اظهارداشت: این یارانه ها قاچاق صادراتی این کالاها را به نحوی توجیه پذیر می کند.
وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته مدیریت یکپارچه بر فرایند های گمرکی در کشور وجود نداشته است،‌گفت: خوشبختانه این امر در حال حل شدن است.
زرگرپور نرخ بالای بیکاری در نواحی مرزی و تغییر کارکرد مناطق آزاد از یک کارکرد تولیدی و جذب سرمایه و انتقال تکنولوژی به کارکرد وارداتی و صادراتی که بعضا قاچاق هم در آن جایگاه پیدا می کند را از موارد توجیه قاچاق در کشور برشمرد.
وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید خود را موظف نموده است که برنامه ی راهبری 5 ساله ای را برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز تهیه نماید، اظهارداشت: این برنامه تهیه و محورهای اصلی آن مشخص شده است.
استاندار اصفهان به بیان محورهای اصلی این برنامه پرداخت و گفت: اولویت پرداختن به علل و ریشه های قاچاق کالا و ارز در کنار تشدید مبارزه با قاچاق سازمان یافته و تعیین اولویت های کالایی معطوف به کالاهایی که بیشترین حجم و ارزش قاچاق را به خود اختصاص می دهد از جمله محور های این برنامه می باشد.
استاندار اصفهان با بیان اینکه کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز با 7 کارگروه تخصصی فعالیت می کند،تصریح کرد: این کارگروه ها عبارتند از کارگروه پیشگیری از قاچاق کالا و ارز از بعد مسائل قضایی با مسئولیت معاون پیشگیری از جرم رئیس دادگستری استان، کارگروه حمایت از تولید و نظارت بر گردش کالا در سطح عرضه با مسئولیت سازمان صنعت معدن و تجارت استان، کارگروه مبارزه با قاچاق فلزات گرانبها و سنگ های قیمتی با مسئولیت دبیر کمیسون مبارزه با قاچاق کالا و ارز می باشد.
زرگرپورکارگروه مبارزه و مقابله با عرضه ی خارج از شبکه های فراورده های نفتی، کارگروه اطلاعات و عملیات مقابله و مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کارگروه حقوقی قضایی و کارگروه فرهنگی و تبلیغات را از دیگر کارگروه های تخصصی کمیسیون برشمرد.
وی با بیان اینکه در یکسال گذشته در مجموع 78 جلسه در شهرستان های مختلف برگزار شد، گفت: در این مدت 457 مصوبه به تصویب رسیده که 347 مصوبه ی آن اجرایی و 110 مصوبه نیز در حال اجراست.
رسول زرگرپور با اشاره به اینکه با توجه به نوع کالاهایی که به استان وارد می شوند چند بسته ی ویژه ی مقابله ی کالایی طراحی شده است، تصریح کرد: در این راستا بسته ی ویژه ی مقابله با فراورده های نفتی یارانه ای طراحی شده است.
وی افزود: واحدهای تولیدی زیادی در استان وجود دارد که مواد خام نفتی را به فراورده های نفتی تبدیل می کنند و اصفهان دومین مرکزی در کشور است که صادرات فراورده های نفتی در آن صورت می گیرد و با توجه به اینکه به اغلب این فراورده ها یارانه اختصاص می یابد در هنگام صادرات باید کنترل شوند.
استاندار اصفهان با بیان اینکه قاچاق فراورده های نفتی، قاچاقی بسیار سودآور و کنترل آن بسیار هزینه بر است، اضافه کرد: یکی از دو مرکزآزمایشگاهی که در کشور برای این کار وجود دارد استان اصفهان است و کلیه ی صادرات مواد نفتی باید در این آزمایشگاه ها تجزیه و تحلیل شود .
زرگرپور یادآور شد: طی دو سال گذشته بیش از 400 پرونده در این بسته بررسی شده است و از 50 شرکت در سطح استان بازدید و 4 شرکت متخلف نیز تاکنون پلمپ شده اند.
رئیس کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان بسته ی کالاهای گروه نساجی را از دیگر بسته های ویژه ی مقابله ی کالایی برشمرد و گفت: نزدیک یک چهارم صنایع اصفهان را صنایع نساجی به خود اختصاص داده اند و قاچاق این کالا به استان باعث شده است که صنایع نساجی با رکود قابل توجهی مواجه شوند.
وی افزود: مقابله با این کالاها به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفته است و بر اساس راهبرد کلانی که با 33 برنامه ی اجرایی تهیه شده ، بسته ی ویژه ی کالایی گروه نساجی با قوت پیگیری می شود.
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه سالانه 55 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می شود، گفت: براین اساس بسته ی ویژه ی کالاهای دخانی نیز مورد توجه قرار گرفته است و برآورد می شود که مصرف استان سالانه حدود 3.8 میلیارد نخ باشد که 30 درصد آن به صورت قاچاق وارد استان می شود و به طور کلی در سال یک میلیارد نخ سیگار قاچاق در استان مصرف می شود.
وی گوشی تلفن همراه را از دیگر موارد قاچاق در استان برشمرد و گفت: بسته ی ویژه ی گوشی تلفن همراه نیز جایگاه ویژه ای در استان دارد و با اجرایی شدن طرح سراسری رجیسترینگ تلفن‌های همراه توسط اپراتورها می توان گفت که قاچاق تلفن همراه به حداقل خود خواهد رسید.
زرگرپور با بیان اینکه در سال 94 بیش از 5 هزار و 425 پرونده ی قاچاق در استان تشکیل شده است،‌گفت: 4هزار 500 پرونده توسط ناجا و دیگر پرونده ها توسط سازمان صنعت معدن و تجارت و بازرسی بر نظارت اصناف تشکیل شده است و ارزش ریالی این پرونده ها 780میلیارد ریال می باشدکه نسبت به سال قبل ،14 درصد افزایش یافته است.
مدیر ارشد استان به بیان بیشترین کشفیات قاچاق در استان پرداخت و گفت: در سال گذشته نزدیک به یک هزار و 500 تن برنج به ارزش 50 میلیارد ریال کشف شده است.
زرگرپور اضافه کرد: تلفن همراه به تعداد 15 هزار عدد به ارزش 35 میلیارد ریال، سوخت به میزان بیش از 200 هزار لیتر،‌ لوازم آرایشی و بهداشی به میزان 420 هزار قلم، لامپ 380 هزار عدد، مشروبات الکلی 6 هزار و 600 بطر، پرتغال و نارنگی210 تن و لوبیا، عدس و ماش به میزان 100 تن بیشترین میزان کشفیات کالاهای قاچاق را به استان اختصاص داده است.
وی افزود: درسال گذشته 9 باند سازمان یافته متلاشی، 835 خودرو ضبط و بیش از 4 هزار و 800 متهم دستگیر شده اند.
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه کارگروه حقوقی و قضایی، در راستای برخورد قضایی و انتظامی، قاطع با قاچاقچیان تشکیل شده است، گفت: در این کارگروه تاکنون 60 پرونده ی مهم استان را مورد بررسی قرار داده و در حوزه ی پرونده های برائت یافته 206 دادنامه ی برائت را بررسی نموده است و 13 فقره از این پرونده ها را مجددا مورد اعتراض قرارداده است که حدود 170 میلیارد ریال ارزش آن ها می باشد.
رسول زرگرپور به بیان اقدامات صورت گرفته در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز پرداخت و گفت: پنجره ی واحد امور گمرکی از اقدامات بزرگی است که در این خصوص درحال انجام است و با اجرای این طرح از ابتدای تیرماه هر گونه کاغذ از عملیات گمرکی حذف شده است.
وی افزود: سیستم آنلاینی ایجاد شده است که هرگونه عملیات گمرکی را در تمام مراکز گمرکی کشور نمایش می دهد و در سطح کشور قابل روئیت می باشد و از فساد موجود در این زمینه جلوگیری می کند.
زرگرپور نظارت جامع و هوشمند سیستمی حمل و نقل کشور را از دیگر اقدامات صورت گرفته در راستای مبازره با قاچاق کالا و ارز برشمرد و گفت: در این سامانه هر کامیون کالایی که به کشور وارد می شود تا زمانی که به محل مصرف می رسد تحت پوشش این سامانه قرار می گیرد و بخشی از این سامانه از استان اصفهان می گذرد که باعث خواهد شد بخش زیادی از مشکلات در خصوص قاچاق کالا و ارز برطرف شود.
استاندار اصفهان افزود: این سامانه وظیفه ی نظارت جامع هوشمند و غیر مانع بر حمل و نقل کالا، هویت دار کردن مبادی و مقاصد بار، ارتقای ضریب نفوذ بارنامه و کاهش حمل بار بدون بارنامه را بر عهده دارد و در شش ماهه ی دوم سال جاری به بهره برداری خواهد رسید.
وی مشکل اصلی قاچاق کالا و ارز را بازگشت کالاهای ضبط شده به بازارتحت عنوان کالاهای تملیکی برشمرد و گفت: با توجه به بازگشت این کالاها به چرخه توزیع کشف این نوع کالاها تاثیر چندانی در بخش اشتغال و تولید نخواهد داشت.
رئیس کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان گفت: در سال گذشته طی نامه ی به معاون اول رئیس جمهور به ایشان پیشنهاد شد که کالاهای کشف شده به هیچ عنوان در سیستم توزیع قرار نگیرد و کالاهایی که قابل عودت هستند به کشورهای مبدا بازگردانده شوند و یا از طریق هلال احمر به کشورهای جنگ زده ارسال شودتا مشکلات بخش اشتغال و تولید برطرف شود و نباید گذاشته شود که این کشفیات وارد چرخه ی مصرف و توزیع گردد.
تعداد بازدید: 54
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal